609 202 080

Prawidłowe parametry plików do druku natryskowego

1. Rozszerzenie plików przekazanych do druku: TIF, lub JPG. Sposób kompresowania podajemy poniżej.

   

Kategorycznie upieramy się, przy druku z JPG i TIF. To są pliki zamknięte, dlatego jesteśmy w stanie zawsze poprawnie wydrukować przesłane prace, zgodnie z intencją projektującego. Inne rodzaje plików mogą prowadzić do nieporozumień.

Pliki w postaci CDR nie nadają się do bezpośredniego drukowania i muszą być konwertowane. Podczas konwersji mogą pojawić się zniekształcenia kolorów, kształtów i linii. Niekiedy mogą pojawić się dodatkowe trudno-zauważalne artefakty. Jeśli konwersji nie dokonuje autor pracy a robi ją grafik w drukarni, to może nie zauważyć, że nastąpiły jakieś małe zmiany.  PDF są znakomite dla druku offsetowego, lub laserowego. W druku ploterami mogą niekiedy powodować błędy, dlatego uprzedzamy klientów, że nasza odpowiedzialność za dostarczenie plików z innymi rozszerzeniami niż TIF i JPG jest w znacznym stopniu ograniczona.

2. Obszar barwny: CMYK (czarny 40,40,40,100). 

Bardzo ważne jest,  aby czarny kolor zbudowany był w wymieniony sposób, gdyż w druku natryskowym osiągnięcie głębokiej czerni jedynie z samego czarnego nie jest możliwe. Zwiększanie wartości w CMY ponad 40% nie poprawia już czerni. Oczywiście konwersja fotografii z RGB do CMYK może dać wartości np. 60,70,70,80 i będą to wartości poprawne, dobrze reprodukowane podczas druku.

3. Bez zarządzania kolorem.

Należy wyłączyć profile barwne. Niektóre profile jak np. ProPhoto mają obszar barwny nieosiągalny w druku. Plotery drukujące mają swoje ograniczenia i nie są w stanie osiągnąć niektórych kolorów, dlatego staramy się skupić na tym, aby poprawnie reprodukowane były przejścia tonalne, zwłaszcza w szarościach. 

4. Rozmiar: 1:1.

Przesyłanie plików w innych wymiarach lub proporcjach niż 1:1 może doprowadzić do nieporozumień pomiędzy zamawiającym oraz drukującym.

5. Ścieżki do wycinania ploterem prosimy zawierać w osobnych plikach- CDR i EPS.

6. Spady

Dla druku UV: na materiałach sztywnych np. dubond, szkło, PCV – 3 mm spadu z każdego boku. Spady dla druku solwentowego na materiałach do napinania blejtramów (np. canvas) 40 mm z każdego boku, dla wszelkiego rodzaju naklejek 3-4 mm. Pozostałe materiały nie wymagają spadów.

Wszelkie odstępstwa od podanych parametrów plików przyjmowane są na wyłączne ryzyko klienta, bez gwarancji obiecanej ceny, jakości oraz terminu realizacji.

Projekt i realizacja: SINTE